ACASA

ANUNȚ
Începere an școlar 2020-2021

Modificare program
Pentru o mai bună distanțare fizică și evitarea aglomerării elevilor de la corpul D (Sportiv), considerăm necesar să facem două modificări, astfel:
– clasele primare ce urmau să vină de la orele 1000, vor veni de la 1100
– parinții și copiii de la clasele pregătitoare sunt rugați să vină mai târziu, la orele 1130.

Vă mulțumim și vă rugăm să transmiteți mesajul celor interesați.

Programul pentru luni, 14 septembrie 2020 este următorul:

Ciclul primar:
– clasele pregătitoare se întâlnesc în curtea școlii din corpul D (Sportiv) la ora 900.
– clasele I-IV vin conform orarului stabilit de învățătoare de la 900 sau 1000.
Toți elevii din clasele I-IV vor intra în curtea școlii însoțiți de doamnele învățătoare, părinții neavănd acces (cu excepția celor de la clasa pregătitoare).

Ciclul gimnazial:
– clasele a V-a se întâlnesc în curtea Honterus cu diriginții la ora 900.
– clasele a VI-a și a VII-a vin în două schimburi anunțate de diriginți de la 900 și de la 1100
– clasa a VIII-a vin toți la ora 930

Liceu:
– clasele a IX-a vin toți, se întâlnesc în curtea Honterus la ora 930, se cunosc între ei și cu profesorul diriginte și vor primi informațiile necesare pentru programul din zilele următoare.
– clasele a X-a și a XI-a vin în două schimburi anunțate de diriginți de la 900 și de la 1100.
– clasele a XII-a vin toți la ora 900.

Rugăm elevii și părinții să păstreze distanțarea fizică și să poarte mască.

______________________________________________________________________________________________

Stimați părinți, dragi elevi,

În ședința CA  a CN ”J. Honterus” de astăzi, 8 sept. 2020, în conformitate cu situația epidemiologică de la nivelul municipiului Brașov, s-a stabilit ca anul școlar 2020-2021 să înceapă  potrivit scenariul galben. Astfel, ținând cont de nivelul de studiu:

– elevii din ciclul primar vor veni la școală, aceștia vor avea repartizate clasele mai spațioase, pe cât posibil; în cazul în care nu se pot asigura spațiile necesare potrivit normelor, în vigoare, va exista o rotație a elevilor, decisă ulterior.

– clasele din anii terminali: a VIII-a  și a XII-a vor veni fizic  la școală.

– clasele de nivel gimnazial și liceal: V- VII și IX-XI vor veni în sistem hibrid, acestea fiind împărțite pe grupe, jumătate prezenți fizic în clasă și jumătate online, asigurându-se transmiterea  orelor; grupele vor alterna la interval de o săptămână.

Luni, 14 septembrie, nu va exista festivitate de deschidere a anului școlar. Elevii vor veni la școală în două serii (jumătăți de clase), de la orele 900 și respectiv 1100, cu excepția claselor pregătitoare și a claselor a IX-a, care trebuie să-și cunoască învățătoarele, respectiv diriginții.

Luni, marți și miercuri, elevii vor fi instruiți, pe grupe,  privind regulile ce trebuie respectate, în situația pandemică actuală. De asemenea, vor primi manualele (clasele  care au manuale din anii trecuți le vor aduce, excepție anii de început, a V-a și a IX-a).

Alte informații sau ajustări / modificări de program vor fi transmise în timp util.